HomeAlko drinkyNealko drinkyTeplé nápojeFórum


Predmiešané koktaily, správna cesta?

V poslednom čase sa začínajú v baroch čoraz častejšie potulovať fľašky z premiešanými koktailmi. Mnohý ich berú ako lacnú náhradu originálnych koktailov namiešaných priamo pri bare, ale je to naozaj tak?

Mal som tu česť ochutnať niektoré z takýchto koktailov a nemôžem povedať že by mi nechutili, ale výrazne sa chuťovo odlišovali od originálu! Príprava týchto koktailov je jednoduchá, stačí zmiešať predpísané množstvo predmiešaného koktailu s určeným džúsom. Pri cene okolo 500sk za 0,7l fľašku namiešate asi 17 koktailov čo v prepočte vychádza 29,5sk za kus + džús.

Áno, je to veľmi lačné z porovnaním originálneho koktailu ale nečakajte že vám takýto koktail budú v bare ponúkať za 40-50sk. Ja som osobne pil najlacnejší za 80sk a pritom originál v koktail bare stoji 95-100sk. Uvážte sami čo sa oplatí viac, originál ktorý obsahuje všetko čo má, alebo predmiešaný koktail ktorý sa zväčša skladá s vodky a umelých dochucovadiel.

Neodsudzujem tieto koktaily, ani na to nemám právo. Beriem ich ako dobrý nápad pre nejakú domácu oslavu, ba dokonca som ochotný ich rešpektovať v klasických baroch ako spestrenie ponuky, ale v koktail baroch by nemalý mať svoje miesto. Ale je to len môj názor a ten nič nezmení, záleží len na vás či si takýto koktail objednáte, alebo nie.



Bylinky v koktailoch

Medzi bylinky, ktoré sa v koktailoch najčastejšie používajú, patri bez pochyb mäta a medovka. Často nespĺňajú len dekoratívnu úlohu. V niektorých drinkoch sú neodmysliteľnou súčasťou!

Veď dokážete si predstaviť Mojito bez mäty? Asi nie. A preto je dôležité aby sme mali vždy po ruke viazaničku čerstvej mäty alebo medovky. Môžete si ju dopestovať doma v kvetináči alebo v záhradke. Ako na to sa dočítate ďalej.

Mäta prieporná (Mentha piperita) Všetky odrody majú rady vlhké a slnečné až polotienisté stanovište. Na slnečnom mieste je obsah éterických olejov väčší. Uprednostňuje vlhký a humózny substrát, ale dobre sa jej darí kdekoľvek. Kvitne v júli. Ak je v črepníku, musí sa pravidelne polievať, v záhrade iba v období sucha. Rozmnožuje sa delením a odnožami.

Medovka lekárska (Melissa officinalis) Sadí sa do kyprej, humóznej a vlhkej piesčitej pôdy. Stanovište by malo byť slnečné, nie príliš suché a chránené pred vetrom. Vysieva sa v apríli alebo začiatkom augusta až v polovici septembra. Vzdialenosti medzi radmi sú 40 cm a na bežný meter sa vyseje asi 50 zrniečok. Táto liečivka klíči na svetle, preto sa semienka neprekrývajú substrátom. Pretože je to rastlina obľubujúca teplo, čas klíčenia trvá trochu dlhšie (21-28 dní). Aby ste mladé rastlinky chránili pred zimou, zakryte ich halúzkami. Pôda by mala byť vždy prikrytá rašelinou, aby ste zamedzili nadmernému vyschnutiu. Pretože má rastlina ploché korene, obrábajte pôdu okolo nej veľmi opatrne. Zberajú sa mladé listy alebo vňať krátko pred kvitnutím.

A to je k bylinkám zatiaľ všetko, ale určite sa k ním ešte v nejakom článku vrátim!